Čínská bojová umění neboli kung fu, wu shu, kou shu, jak jsou známá na západě, mají dlouhou historii, která sahá až do roku 2000 před Kristem, a jsou pramenem dalších orientálních (východních) bojových umění - japonských, korejských, též mladších indonézských, thajských atd.
Převládajícím stylem čínských bojových umění je "šaolinské kung fu", které se rozrostlo v 5. století n.l., neboť výuka tohoto umění je spojena s dodržováním vysokých morálních zásad, s vlastní filosofií a s používáním orientální medicíny.
     Šaolinské kung fu se dělí na dvě základní větve, na "severní a jižní pěst", z nichž se vyvinuly rodinné styly. Většina původních systému šaolinského kung fu má velice podobné základy, liší se však ve strategii, charakteru technik a dalších vlastnostech, díky čemuž jsou jedinečné.


Hung Kar
 
   Siu Lum Pai Hung Kar má svůj původ u technik Bodhidharmy. Vzniklo ve Fukienském šaolinském klášteře. Bylo nejlepším z pěti vrcholných rodinných umění jižního šaolinského kung fu v 19. století. Styl byl založen kolem roku 1812 Hung Hay Goonem. Mezi stovkami laických studentu (čili žáků šaolinu, kteří nebyli mniši) bylo deset nejúspěšnějších a on byl tím nejlepším z nich. byl důvěrným žákem opata Fukienského šaolinského kláštera, mnicha Che Seena, experta na techniky tygra, a jedním z mála, kteří přežili zničení Fukienského kláštera dynastií Ching.
   Umění dále přešlo na Lok Ah Choye, který jej, jakožto důvěrný učedník zakladatele, zdokonalil po letech studia v blízkosti ostrého mnicha Che Seena.
Nejnadanějším studentem Lok Ah Choye a dědicem stylu byl Wong Kei Ying. Byl významnou postavou kung fu ve své době a jedním z "deseti tygrů z Kwantonu" - tento titul náležel deseti nejlepším bojovníkům v jižní Číně. Wong Kai Ying předal umění jen svému synovi Wong Fei Hungovi, lidovému hrdinovi jižní Číny. O jeho životě pojednává více než 100 filmu, televizních poradu a publikací. Často hrán slavným čínským hercem Kwak Tak Hingem a později Jet Leeem a Jacky Chanem.
    Nejnadanějším žákem a dalším dědicem Wong Fai Hunga v rodině Hung Kar byl Lam Sai Wing, který zdědil všechny znalosti svého sifu o umění Hung Kar a o léčitelském umění Dit Dar (léčení kostí) a předal je svému synovci, nynějšímu Lam Cho. Někteří světoznámí studenti Lam Sai Winga: Kwan Kun, Tang Yee, Tam Chou, ... Byl legendou a zůstává, díky svému způsobu života, příkladem odvahy a síly. O jeho živote byly natočeny 4 filmy.
    Synovec Lam Sai Winga, Lam Cho, tradiční dědic Hung Kar, žil se svým strýcem více než 28 let témeř jako syn a učil se tajemství umění Hung Kar a Dit Dar. Jeho jméno je v Honk Kongu, metropoli šaolinského kung fu, spojeno s rozvojem a životem umění Hung-kar. Někteří významnější Lam Chovi studenti: Chan Hon Chung, Tang Kwok Wah, Wong Lee, Kwong Titi Fu, Chiu Kau, ... Jeho starší syn Lam Chun Fai pokračuje ve vyučování Hung-kar.
    Lam Chun Fai, Lam Choův starší syn, je blízkým asistentem svého otce pres 40 let, je též kmotřencem legendárního Lam Sai Winga. Je světově proslulý výukou a tréninkem svých důvěrných instruktorů.
   Lam Chun Sing, Lam Choův mladší syn, začal stejně jako jeho starší bratr, cvičit Hung kar ve velmi ranném veku. Stále učí v legendární škole Mong Kok.
Sifu Kostas Tsoligas je důvěrným žákem mistra Lam Chun Faie a sifu třetí úrovně. Je nejstarším a nejbližším studentem umění rodiny Lam v Evropě a oficiálním reprezentantem jejího tradičního dědictví.
   Sifu Kostas Alexopoulos je blízkým žákem a prvním asistentem sifu Kostase Tsoligase. Je presidentem Helénské asociace Siu Lum Pai Hung Kar a generálním tajemníkem Evropské federace Siu Lum Pai Hung Kar.


 
 Made by CKSoftware

- 2003 - Česká Asociace Hung Kar H.P.D. jižní Čechy 

Domovská stránka HungKar Fotogalerie Kontakt na nás Něco ke stažení Odkazy Naši sponzoři Něco o naších akcích Něco o naší škole Cvičení Historie Hung Kar Domovská stránka HungKar