Deset tygrů z Gwongdung (Gwongdung sap fu)  

Se slavnými "Deseti tygry z Gwongdungu" (Gwongdung sap fu) se setkáme ještě několikrát, proto se o nich zmiňme podrobněji. Jednalo se o nejlepší bojovníky jižní Číny pozdního období dynastie Ching, kteří studovali pod vedením jihosiulamských mistrů či jejich žáků. I když se mezi nimi dají vysledovat určité vztahy, "Deset tygrů" jako organizovaná skupina bojovníků je další z fikcí hongkongského filmového průmyslu. Wong Keiying patřil mezi tzv. "Pět dřívějších tygrů" (Chin ng fu).

S "Deseti tygry z Gwongdungu" se to má obdobně jako se starořeckými "sedmi mudrci" - počet, jména a charakteristika jednotlivých osob se často liší; uveďme tedy alespoň nejznámější desítku mistrů:

Leung Kwan alias "Železný most" č. 3 "Tit kiu" Saam
Wong Yanlam, žák tibetského mnicha Singlunga, mistra tibetského stylu "řev lva" (siji haau), ze kterého se později vyvinula řada slavných gungfu stylů jižní Číny, např. styl lamů (lama paai ), styl bílého jeřába (baak hok kyun) a styl hrdiny (Hapga kyun)
"Žebrák" Sou (Sou "Hatyi")
Wong Chingho
"Železný prst" Chan ("Tit ji" Chan), expert na umění "železného prstu" (tit ji gung)
Jau Taai
"Třínohý" Taam ("Saam geuk" Taam), proslulý technikami kopů
"Černý tygr" Sou (Sou "Hak fu"), mistr stylu černého tygra (hak fu mun)
Wong Keiying
Wong Feihung

Co se týče Wong Feihunga, bývá řazen mezi "Deset tygrů" většinou mistrů stylu Hungga. Wong Kiew Kit (Wong Kiugit) však píše, že se Feihungovi říkalo "Tygr po Deseti tygrech z Gwongdungu" a v seznamu "Deseti tygrů" ho neuvádí. Craig D. Reed uvádí v seznamu "Deseti tygrů" místo Jau Taaie Lei Yanchiua a poznamenává, že dle některých historiků byl desátým tygrem místo Feihunga právě Jau Taai.

zdroj: sifu Pavel Macek, www.hungga.org


 
 Made by CKSoftware

- 2003 - Česká Asociace Hung Kar H.P.D. jižní Čechy 

Domovská stránka HungKar Fotogalerie Kontakt na nás Něco ke stažení Odkazy Naši sponzoři Něco o naších akcích Něco o naší škole Cvičení Historie Hung Kar Domovská stránka HungKar