Práce nohou trénuje nejdůležitější část těla cvičícího - oblast pasu a rozvíjí stabilní postoje. Začátečník se učí, ze pas je hlavním faktorem jeho technik. Při změně směru pas řídí pohyb, tělo ho následuje a nohy upevňují. Při uvolnění síly se pas a záda používají současně. Pas cvičícího Hung Kar musí být pohyblivý na stabilní základně.
    Hung Kar jsou dva druhy tradičních kroků a postojů - hlavní a druhotné, které se odvíjejí od hlavních, ale používají se jinak.
    Začátečník zahajuje cvičení vždy tréninkem práce nohou ve velmi nízkých a širokých postojích a krocích. Tento tvrdý trénink je základním kamenem fyzické kondice začátečníka, posiluje trup, nohy, pas, boky a obecně pohybový systém (svaly, kosti, klouby, šlachy). Připravuje studenta na další trénink v budoucnosti a současně ho chrání před zraněním během cvičení i během všedního života.
    Tradiční Hung Kar je známý svojí silnou vazbou na tradiční, klasický způsob cvičení, množstvím izometrických cviku, svými postoji a kroky, které jsou mnohem nižší a širší než v jiných systémech kung fu. Dává cvičícím správný základ, aby mohli adekvátně a úspěšně reagovat na potřeby volného boje. Z toho vyplývá následující tréninkový postup: nejprve cvičení technik a posilování, pak aplikace.

       

    Práce nohou v Hung-kar je zahrnuta ve čtyřech tradičních učebních o základně (síla, rovnováha, pas a soustředění) a každé z nich má svůj základní kámen:
1. SÍLA
    Základním kamenem je "vnější chi", produkovaná svaly a klouby. Musí být trénována, posilována a rozvíjena.
2. ROVNOVÁHA
    Základním kamenem jsou kolena a jejich stabilita a funkčnost. Jejich účinek lze snadno přirovnat k důležité roli amortizéru při řízení auta, obzvláště při náhlé a rychlé změně směru.
3. PAS
    Základním kamenem je pas. Při změně směru, blokování či úderu je pas podněcující silou.
4. SOUSTŘEDĚNÍ
    Základním kamenem je probuzení vnitrní chi a nárůst vnitrní a vnější chi. Fyzická síla je obzvláště u začátečníku omezena, studenti se učí a zlepšují funkci těla vytvářením reflexu, takže nacházejí "sílu v propojení", která je dále posiluje v jejich tvrdém tréninku. společný vzrůst těchto dvou energií je klíčem k "lineárním a nelineárním", "krátkým a dlouhým" technikám.

Šest hlavních tradičních postojů Hung Kar jsou:

Sei ping ma - postoj jezdce
Ji ng ma - šípový postoj
Kei lon pow - jednorohý krok
Diu gek ma - závěsný postoj
Kam kai top lup ma - postoj na jedné noze
Quai ma - klečící postoj
    
    Úplný počet je 10 plus tréninkové kroky a postoje. Termín "správný postoj" znamená: a. stabilní b. silný c. flexibilní postoj. I ve statické pozici proudí energie a není statická ve skupině svalu. Statická energie vede k poškození funkce kloubu. V tradičním tréninku se používají velmi nízké a široké postoje, v aplikacích jsou postoje mnohem vyšší a pohyblivější pro vyšší efektivitu, neočekávanost a rychlost, kterými je volný boj charakterizován. Ale vždy se stabilitou a sílou tradičního způsobu.

    Velmistr Lam Cho říká: "Dříve než se naučíš vítězit, musíš se naučit stát stabilně".
    Jinými slovy,dokud se dostatečně neposílí základna cvičícího, jeho techniky jsou bez síly a omezené. Mistr Lam Chun Fai tvrdí: "Bojovník bez správné základny staví na písku".

Titulování v HungKar

Anglické oslovování Cantonské oslov. muž Cantonské oslov. žena Přibližný překlad
Founder of System Si-Jo Si Jo Zakladatel
Great Grandmaster Si-Tai-Gung Si-Tai-Poo Starší velmistr
Grandmaster Si-Gung Si-Poo Velmistr
Older Gung Fu Uncle Si-Bak Si-Doo-Goo Starší strýc
Younger GungFu Uncle Si-Sook Si-Goo-Mui Mladší strýc
Teacher/Father Sifu Sifu Otec učitel
Teacher/Father Si-Hing Si-Je Učitel
Younger Brother/Sister Si-Di Si-Mui Starší bratr-sestra
Student/Follower To-Di To-DI Student
In Door Student Yup Moon Dai Gee Yup Moon Dai Gee Student začátečník
Inner Chamber Disciple Yup Sut Dai Gee Yup Sut Dai Gee Žák
Husband / Wife Sing-San Si-Mo Manžel-manželka


 
 Made by CKSoftware

- 2003 - Česká Asociace Hung Kar H.P.D. jižní Čechy 

Domovská stránka HungKar Fotogalerie Kontakt na nás Něco ke stažení Odkazy Naši sponzoři Něco o naších akcích Něco o naší škole Cvičení Historie Hung Kar Domovská stránka HungKar